Orłowo

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Orłowo

Wiadomości

stat

Robią deski czy podnóżki dla relaksu. Stolarstwo nie tylko dla mężczyzn

Pilarki, tokarki, wyrzynarki czy wiertarki - dla niektórych to typowo męskie narzędzia. Tymczasem w Gdyni takie maszyny na specjalnych warsztatach stolarskich obsługują kobiety. - To jest coś, co nas relaksuje, uspokaja, po prostu lubimy sobie podłubać w drewnie - przyznają uczestniczki.Miałeś(aś) kiedykolwiek do czynienia ze stolarstwem?

nie, dlatego, że nie mam narzędzi ani miejsca

26%

tak, kilka razy widziałem(am), jak pracują stolarze

32%

tak, często sam(a) rzeźbię w drewnie

35%

nie interesuje mnie to

7%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 183
Na terenie gdyńskich Kolibek zobacz na mapie Gdyni mieści się centrum kulturalne o nazwie tuBAZA, które zajmuje się tematami związanymi ze sztuką, architekturą, oraz technologią. To właśnie tutaj studio MOZI prowadzi dwudniowe warsztaty stolarskie dla kobiet. Osiem uczestniczek, dwóch instruktorów, ciężkie maszyny i stosy trocin, do tego zapach ciętego drewna i pełne zaangażowanie uczestniczek.

- Jest wiele kobiet, które mają zmysł artystyczny i interesują się drewnem, ale nie mają ani narzędzi, ani miejsca do realizacji swoich pomysłów. My dajemy miejsce, sprzęt i drewno, dzięki czemu po dwóch dniach warsztatów każda z pań może zrobić coś dla siebie - mówi organizatorka Monika Gradzik.
Pierwszego dnia na warsztatach zebrane kobiety uczą się obsługi maszyn i narzędzi np. grubościówki, pilarki czy tokarki oraz sposobów obróbki drewna. Natomiast następnego dnia panie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, tworząc m.in. deski do krojenia czy małe stołki - idealne na podnóżek.

Przełamują stereotypy

- Gdybym tylko miała dostęp do narzędzi na co dzień, na pewno spędzałabym dużo więcej czasu na obróbce drewna. Jest to bardzo satysfakcjonujące, kiedy własnoręcznie samemu coś się wyrzeźbi, a potem się jeszcze z tego korzysta - mówi jedna z uczestniczek.
Jak przyznaje, dziewczyny chętnie sięgają po narzędzia, które z pozoru wydają się być typowo męskie, również po to, żeby przełamać pewne stereotypy.

Wszystkie miejsca na warsztaty do końca miesiąca są już wyprzedane. Jednak studio MOZI zapowiada, że w związku z dużym zainteresowaniem będzie kontynuować spotkania w przyszłym miesiącu. Zajęcia są współfinansowane przez miasto Gdynia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.07.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Galeria zdjęć dzielnicy Orłowo

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Orłowo

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Orłowo