Orłowo

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Orłowo

Wiadomości

stat

Robią deski czy podnóżki dla relaksu. Stolarstwo nie tylko dla mężczyzn

Pilarki, tokarki, wyrzynarki czy wiertarki - dla niektórych to typowo męskie narzędzia. Tymczasem w Gdyni takie maszyny na specjalnych warsztatach stolarskich obsługują kobiety. - To jest coś, co nas relaksuje, uspokaja, po prostu lubimy sobie podłubać w drewnie - przyznają uczestniczki.Miałeś(aś) kiedykolwiek do czynienia ze stolarstwem?

nie, dlatego, że nie mam narzędzi ani miejsca

26%

tak, kilka razy widziałem(am), jak pracują stolarze

32%

tak, często sam(a) rzeźbię w drewnie

35%

nie interesuje mnie to

7%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 183
Na terenie gdyńskich Kolibek zobacz na mapie Gdyni mieści się centrum kulturalne o nazwie tuBAZA, które zajmuje się tematami związanymi ze sztuką, architekturą, oraz technologią. To właśnie tutaj studio MOZI prowadzi dwudniowe warsztaty stolarskie dla kobiet. Osiem uczestniczek, dwóch instruktorów, ciężkie maszyny i stosy trocin, do tego zapach ciętego drewna i pełne zaangażowanie uczestniczek.

- Jest wiele kobiet, które mają zmysł artystyczny i interesują się drewnem, ale nie mają ani narzędzi, ani miejsca do realizacji swoich pomysłów. My dajemy miejsce, sprzęt i drewno, dzięki czemu po dwóch dniach warsztatów każda z pań może zrobić coś dla siebie - mówi organizatorka Monika Gradzik.
Pierwszego dnia na warsztatach zebrane kobiety uczą się obsługi maszyn i narzędzi np. grubościówki, pilarki czy tokarki oraz sposobów obróbki drewna. Natomiast następnego dnia panie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, tworząc m.in. deski do krojenia czy małe stołki - idealne na podnóżek.

Przełamują stereotypy

- Gdybym tylko miała dostęp do narzędzi na co dzień, na pewno spędzałabym dużo więcej czasu na obróbce drewna. Jest to bardzo satysfakcjonujące, kiedy własnoręcznie samemu coś się wyrzeźbi, a potem się jeszcze z tego korzysta - mówi jedna z uczestniczek.
Jak przyznaje, dziewczyny chętnie sięgają po narzędzia, które z pozoru wydają się być typowo męskie, również po to, żeby przełamać pewne stereotypy.

Wszystkie miejsca na warsztaty do końca miesiąca są już wyprzedane. Jednak studio MOZI zapowiada, że w związku z dużym zainteresowaniem będzie kontynuować spotkania w przyszłym miesiącu. Zajęcia są współfinansowane przez miasto Gdynia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Galeria zdjęć dzielnicy Orłowo

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Orłowo

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Orłowo